Három szúnyog hozhatja el a poklot
2018.10.27
Három szúnyog hozhatja el a poklot
·
Bihari Dániel
ÚJSÁGÍRÓ. 2018. 10. 26. 20:54
Az 50+3 magyarországi csípőszúnyogfaj egyedei már téli nyugovóra tértek, de mi lesz tavasszal? Főleg az a „+3” ad okot nyugtalanságra, komoly járványokat indíthatnak – mutatjuk, mennyire tehetetlenek vagyunk.
Túl vagyunk az első összefüggő néhány napon, amikor az időjárás is úgy gondolta, ősz van. Ez a szúnyogok számára egyet jelent a takarodóval, ilyenkor mindegyik védett zugot keresve dermedtségbe mered és reméli, megéli a tavaszt, mi pedig megnyugodhatunk: idén már nem szedünk össze több csípést.
Ennél több jó hírrel nem szolgálhatunk hazai szúnyogfronton, sőt minden okunk megvan aggódva tekinteni a jövő évi szezon elé. Az sem teljesen igaz, hogy tavaszig már biztosan nem kapunk egyetlen viszkető foltot sem.
Csíphetnek még, de nem ez a baj
Az első hűvösebb őszi napokon a Magyarországon élő szúnyogok védett zugokba húzódnak, dermedt állapotban próbálják átvészelni a telet. Ha azonban a hőmérséklet 15-18 fok közelébe emelkedik megébrednek és bizony rámennek az emberre
– mondja a 24.hu-nak Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Egyetem Szentágothai János Kutatóközpontjának szúnyogokra szakosodott munkatársa. Az egyre enyhébb teleket tekintve nem merjük azt mondani, ilyen márciusig úgysem lesz főleg úgy, hogy a hét közepén tapasztalt hideg után vasárnapra már 24-25 fokos maximumokat várunk.
A szobába behúzódó egyedek is aktívak még jópár napig, majd a táplálék- és folyadékhiány őket is dermedésre kényszeríti, de a lakás állandó meleg és száraz klímáján hamarosan el is pusztulnak. Apró kellemetlenség nyilvánvalóan, még a tavaszi nagy ébredés, esetleges invázió is kibírható, együtt élünk velük amióta ez eszünket tudjuk és még annál is régebben. A problémát a potenciálisan veszélyes betegségeket terjesztő idegenhonos fajok áttelelése jelenti.
Korábban a Zika, idén a nyugat-nílusi láz kapott nagyobb sajtóvisszhangot, de tudományok itt nem áll meg, ebben a cikkben részleteztük.
Magyarországon 50 csípőszúnyogfaj – olyan szúnyog, amelynek szaporodásához vérre van szüksége – őshonos, a lista az elmúlt évekkel három behurcolt, inváziós fajjal bővült: koreai szúnyog, tigrisszúnyog, ázsiai bozótszúnyog. Mára minden jel szerint ők is megtelepedtek hazánkban.
Aedes albopictus – Tigris szúnyog
Fotó: James Gathany/Centers for Disease Control and Prevention/Wikipedia
Ahány faj, annyi fejlődési formában telel át, peteként, lárvaként, imágóként, vagy vegyesen – logikusan a kifejlett rovar a legsérülékenyebb, a peték viszont szinte mindent kibírnak. A természetben öntésterületeken helyezik el tojásaikat, olyan helyeken, amelyek aktuálisan szárazak, de majd valamikor elborítja a víz.
Akár két-három évig is életképesek maradnak, tűrik a nyári kánikulát, a téli mínuszokat, a szárazságot, majd amikor megjön a víz, kikelnek. Ezért is figyelhető meg sokszor áradások után szúnyoginvázió: több év »termése« fejlődhet ki ilyenkor egyszerre
– mondja a szakértő.
Sajnos az invazív fajok zömében peteként vészelik át a telet, magyarán csaknem függetlenítik magukat az időjárástól, de a mind melegebb magyar telektől biztosan. Ha pedig egyszer megkapaszkodtak, terjedni kezdenek, és ez nyilvánvalóan azt vetíti előre, hogy eddig itthon eddig csak egyedi esetekben megjelenő betegségek okozhatnak akár járványokat is.
A malária vagy a nyugat-nílusi láz átadására őshonos szúnyogaink is képesek, de számos rettegett trópusi betegség azért nem tud a mérsékelt égövön terjedni, mert hiányoznak a kórokozó közvetítésére alkalmas szúnyogok. Vagyis így volt eddig. A klímaváltozással egyre jobb életteret találnak a melegebb környezethez szokott fajok, az emberek és áruk rendkívül gyors és áttekinthetetlen nemzetközi mozgása el is hozza őket új hazájukba.
Nem tudjuk, mi fenyeget
A helyzet évről évre változik, jogos a kérdés, mi lesz tavasszal? Milyen új szúnyogfajokkal kell szembenéznünk és ezek mit okozhatnak? A válasz sajnos nagyon egyszerű: nem tudjuk.
Nem létezik monitoring rendszer, nincs szűrés, egész egyszerűen nem tudjuk megmondani, hogy országosan mely inváziós fajok körülbelül hol és csak nagyjából is milyen mértékben vannak jelen
– emeli ki Kemenesi Gábor.
A Pécsi Egyetem lokálisan végez ilyen vizsgálatokat, eredményük lesújtó: a koreai szúnyog aktívan terjeszkedik a városban és környékén, ez a faj előszeretettel választja az ember közvetlen környezetét. A másik kettő inkább útmenti pihenőkből, temetőkből került elő úgy külföldön, mint Magyarország déli, délkeleti részén. Ebből ugye nem vonhatunk le semmiféle következtetést országos szinten – bár nyilván máshol is hasonló a helyzet –, de pont ezért fájó az információhiány.
Aedes japonicus – ázsiai bozót szúnyog
Fotó:James Gathany / Centers for Disease Control and Prevention / Wikipedia
Lehet egy ismeretlen ellenség
Nemcsak az újonnan érkezettek nyomon követése lenne fontos, hanem az őshonos populációk vizsgálata is járványügyi szempontból. Idén a nyugat-nílusi láz minden eddiginél erőteljesebben jelent meg térségünkben, aminek okát egyértelműen a szúnyogok között kell keresnünk.
A már említett átfogó, országos felmérés híján a szakértő is csak találgatni tud, tudományos alapon a legvalószínűbb magyarázatok lehetnek:
-
A szúnyogoknak kedvező időjárás egybeesett a nyugat-nílusi láz szezonjával (igen, ilyen is van már Európa közepén, itt részleteztük), a rajzás a legrosszabb időszakban növelte a potenciális vírusközvetítő rovarok számát.
-
A „laza” télnek és tavasznak köszönhetően nagyon korán indult a szúnyogszezon, így korábban jött el a populációs csúcs, aminek eredménye a fentivel egyezik.
-
Új vírustörzzsel állunk szemben.
-
Valamely inváziós faj segíti az aktívabb vírustranszmissziót.