muzsika
Cikkek
Az első elektronikus hangzás, ami érzelmek közvetítésére is alkalmas
2018.05.21
A kanadai tudós és zeneszerző, Hugh Le Caine (1914–1977) ifjúkorától kezdve olyan tökéletes elektronikus zenei hangzásvilágról álmodozott, amely a korábbi hangszertalálmányok sokszor megmosolyogtató gépiességével szemben érzelmek közvetítésére is alkalmas lehet.
A Nagy Könnyűzenei Sátánista Konteó
2018.03.01
„Bob Larson és egy clevelandi orvoscsoport megfigyelései szerint a basszusgitár erősítője által kiváltott alacsony frekvenciájú rezgések, amelyekhez még hozzájárul a beat ismétlődő effektusa, számottevő hatást gyakorolnak a cerebrospinális folyadékra. Ez a folyadék azután közvetlenül hat a hormonelválasztást irányító hipofízisre. A végeredmény a nemi- és mellékvese hormonok egyensúlyának felborulása, valamint a vér inzulinszintjének radikális változása, minek következtében az erkölcsi gátlások vagy mélyen a tűréshatár alatt látják el ellenőrző funkcióikat vagy teljes mértékig kikapcsolódnak. Az érverés és a légzés megváltozásával, az endokrin mirigyek és az agyalapi mirigy szekréciója fokozódik. Amikor a dallam emelkedik a gége összehúzódik, ha ereszkedik a gége ellazul. A vércukorszint a zene hallgatása közben változásokon megy át. Az emberi szervezeten tehát úgy lehet játszani, akár egy hangszeren, amellyel néhány zeneszerző próbálkozik is. A kábítószer hatásához hasonlóan egyfajta rövidzárlat idézhető elő a szervezetben, manipulálható az emberi agy működése.”
Hálájuk jeléül csodálatosan gyönyörű dalt írtak Magyarországról a jordániai keresztények
2018.02.25
Tomeh Jbara, a Szeretet forrása kórus vezetője, aki civil foglalkozását tekintve a Jordániai Karitász katolikus segélyszervezet egyik vezetője.
Ebben a minőségében látogatott az év elején William Shomali jordániai püspök társaságában Magyarországra, ahol beszámoltak a hazájuk és a Közel-Kelet keresztény közösségeinek helyzetéről, nehézségeiről és arról a munkáról, amivel a szíriai polgárháború és az Iszlám Állam terrorszervezet elől elmenekült keresztény családokat támogatják.
A jazz-zongorista, aki Bartókra hivatkozik
2018.01.27
Elsősorban Paul Hindemith és Bartók Béla négyeshangzatai, valamint a pentatóniára épülő ötös skálák fedezhetők fel Corea szerzeményeiben.Különösen a szólófelvételein figyelhetők meg ezek az összetett hatások. És bár sok összetevő érvényesül, Corea zenéje mégis teljesen eredeti muzsika. Igazi kortárs zene az övé, mely egyszerre populáris és intellektuális, hagyományos és modern, európai és amerikai, bluesos és latinos, minden darabja értékes, minőségi alkotás.
Tudta, hogy Bartók és Kodály gyergyói gyűjtéseihez köthető a pentatónia felfedezése a magyar népzenében?
2017.12.08
Szerencsére szinte hiánytalanul vette át a cigányoktól a helyi hagyományos hangszeres zenét egy új generáció, székely parasztok vagy gazdálkodók gyermekei. Habár nem muzsikálásból éltek, mint valaha a cigányok, és a korábbi virtuóz hegedülés náluk már ritkább esetben volt hallható, a klasszikus gyűjtések század elején felvett anyagát ma is hiánytalanul tudják.
Évforduló: Elvis Presley, a rock zsidó királya 40 éve halt meg
2017.08.18